مشخصات اقليمي و جغرافيايي 

 

 

اطلاعات اين بخش شامل مشخصات طبيعي و تقسيمات كشوري در استان ، آب و هوا و محيط زيست مي باشد .

 

1-مشخصات طبيعي وتقسيمات كشوري دراستان: استان قزوین از سمت شمال به استانهای مازندران و گیلان، از سمت غرب به استانهای زنجان و همدان، از سمت جنوب به استان مرکزی و از سمت شرق به استان البرز محدود می شود.

مساحت کل استان  معادل 15626 کیلومترمربع می باشدکه معادل 96/0 درصد از کل مساحت ایران می باشد و از نظر وسعت رتبه 26 را دربین استانهای کشور دارا است. بر اساس آخرین وضعیت تقسیمات کشوری استان قزوین در حال حاضر ، دارای 6 شهرستان (قزوین ، تاکستان، بوئین زهرا، آبیک، البرز و آوج)، 25 شهر ، 19 بخش ، 46 دهستان و 874 آبادی می باشد که 804 آبادی استان دارای سکنه می باشد. جمعیت کل استان بر اساس سرشماری نفوس و مسکن سال 1395 معادل 1273761 نفر می باشد که از این جمعیت معادل 952149 نفر ساکن در نقاط شهری و 319978 نفر معادل 12/25 درصد ساکن در نقاط روستایی و 1634 نفر غیر ساکن  می باشد.

 

2- آب وهوا : سيستم هاي هوايي مؤثر در استان عبارتند از: سيستم غربي و مديترانه اي كه بيش ترين عامل بارندگي در استان را تشكيل مي دهد و سيستم پر فشار شمال كه عامل سردي و رطوبت مي باشد.

در استان دو جريان باد وجود دارد :

جريان شمالي كه از شمال غرب در جهت جنوب شرق مي وزد و به باد (مِه)معروف است. جريان ديگر باد (شره) مي باشد كه از جنوب شرقي در جهت شمال غربي مي وزد .

آب هاي سطحي استان عمدتاً در دو حوزه ي آبريز جاري است.

حوزه ي آبريز شمالي (سفيد رود) وحوزه ي آبريز جنوبي (شور) .

 

3-شرايط اقليمي : تنوع اقليمي استان وقابليت هاي آبي و خاكي زمينه ي خوبي براي كشت انواع محصولات گرمسيري در منطقه ي طارم سفلي و رودبار الموت وساير محصولات سردسيري را در ديگر نقاط استان فراهم آورده است.
جنگل هاي استان در ارتفاعات 2 تا 3 هزار متري بخش الموت و طارم سفلي به صورت درختان پراكنده و نامنظم روييده كه ذخيره گاه ژنتيكي درختاني مانند ارش ، زالزالك، بلوط، گردوي وحشي، آلو جنگلي ، بادام كوهي و پسته ي وحشي مي باشد.

 

 

ویرایشگر: فاطمه حکاکیان

تاریخ بروزرسانی: 1398/09/02